„Piastowskim szlakiem ”
W dniach 09.06.2022 r.-10.06.2022 r. uczniowie klas III-VIII pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę „ Szlakiem Piastowskim”. Zwiedzanie rozpoczęli od rezerwatu archeologicznego w Biskupinie, gdzie z uwagą wysłuchali historii badań archeologicznych i informacji o osadnictwie w tym miejscu. Następnie udali się do pierwszej stolicy Polski- Gniezna, na Wzgórze Lecha, gdzie znajduje się majestatyczna katedra gnieźnieńska- sanktuarium św. Wojciecha. W skupieniu oglądali wewnątrz złoconą konfesję i relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha, a także unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej- Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające 18 scen z życia św. Wojciecha od narodzin do męczeńskiej śmierci. Potem obejrzeli Rynek Starego Miasta, znajdujący się na Wzgórzu Panieńskim – jednym z siedmiu gnieźnieńskich pagórków.
W końcu przeszli Traktem Królewskim oraz uliczkami Starego Miasta i pojechali do hotelu. Wówczas wstąpiły w nich nowe siły, nadwątlone wcześniejszym zwiedzaniem. Długo prowadzili nocne rodaków rozmowy, ale rano nikt nie zaspał i mogliśmy kontynuować naszą podróż.
W drugim dniu udaliśmy się do Poznania, gdzie obejrzeliśmy Stary Rynek, Ratusz ze słynnymi koziołkami, Katedrę z grobami pierwszych władców Polski: Mieszka I
i Bolesława Chrobrego, oraz Kościół św. Stanisława. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Bazyliki archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Najbardziej zachwyciła wszystkich Złota Kaplica. Ale największą atrakcją dla młodych ludzi była gra terenowa „Wędrówka śladem Tajemnic Ostrowa Tumskiego”. Po obejrzeniu krótkiego filmu w Rezerwacie Archeologicznym, uczestnicy podzieleni na cztery grupy, rozpoczęli przygodę z poznawaniem historii kolebki państwa polskiego. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali kolejne zagadki i szukali miejsc zaznaczonych na mapkach lub pokazanych na zdjęciach. Z wypiekami na twarzy odczytywali wskazówki
i wspólnie próbowali rozwikłać zaszyfrowane informacje, aby jak najszybciej dotrzeć do celu.
Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani sporą dawką historii i chwilą relaksu od codziennych obowiązków, uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną do Konina, w którym pojawili o godz. 20:00.
Jak się okazuje, wycieczki są dla uczniów ulubionym elementem życia szkolnego. Podczas wyjazdów nie tylko nie odczuwają żadnego zmęczenia, ale stają się energiczni, pełni życia i bez oporu pogłębiają wiedzę.