Z wizytą w Miejskim Przedszkolu nr 21 w Częstochowie

W dniu 10 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie
udali się z wizytą do Miejskiego Przedszkola nr 21 w Częstochowie, aby zaprezentować najmłodszej widowni inscenizację znanej baśni „Jas i Małgosia”, ale w nowej, współczesnej wersji.
Przedstawienie przygotowane przez uczniów klas: VII, VIII i IV pod kierunkiem polonistki – pani Alicji Piwowarczyk, wzbudziło duże zainteresowanie wśród maluchów i ich nauczycieli, ponieważ w fabułę znanego utworu zostały wplecione elementy wiedzy proekologicznej i prozdrowotnej. Widzowie z uwagą śledzili losy niesfornych nastolatków: Jasia i Małgosi, którzy podczas grzybobrania niewłaściwie zachowywali się w lesie( słuchali głośnej muzyki, wyrzucali plastikowe opakowania, chcieli rozpalać ognisko), za co spotkała ich kara. Energiczna Baba Flora nie tylko nauczyła ich szacunku do świata przyrody, ale także uzmysłowiła im, jakie negatywne skutki niesie nadmierne objadanie się fast foodami. Uparty Jaś zmienił sposób myślenia, obiecał założyć Ligę Fanatycznych Obrońców Środowiska” i jeść więcej owoców oraz warzyw. Słysząc tę radosną wiadomość, leśne zwierzęta i baśniowe postaci wykonały niezwykły taniec – „Zdrowy rap”, wyśpiewując przy tym 10 zasad zdrowego trybu życia. Przedstawienie właściwie miało się ku końcowi, gdy nagle pojawił się Święty Mikołaj, który pomylił bajki. Już miał wracać, ale gdy dowiedział się, że w częstochowskim przedszkolu dzieci są grzeczne, obdarował obecnych pysznymi, zdrowymi jabłuszkami.
Wszystkim zebranym bardzo podobała się nowoczesna wersja znanej baśni, nosząca tytuł
„Jaś, Małgosia i Baba Flora”, propagująca ochronę środowiska naturalnego, zdrowy styl życia, a także utrwalająca wiedzę przedszkolaków na temat właściwego odżywiania oraz wpływu snu i aktywności fizycznej na życie człowieka.
Bogata scenografia ukazująca las i dom Baby Flory, piękne stroje, dźwięki lasu i wspaniała gra młodych aktorów wywołały gromkie brawa, a zadowoleni adepci sztuki teatralnej wrócili do szkoły w Koninie z podziękowaniami od Pani Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 21 w Częstochowie, nauczycieli oraz zachwyconych dzieci.
Edukacja proekologiczna i prozdrowotna może odbywać się na różne sposoby już od najmłodszych lat. Dzięki temu kształtuje się społeczeństwo, które w przyszłości weźmie odpowiedzialność za świat przyrody oraz własne życie i zdrowie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content