W dniu 18 listopada 2022 r. uczniowie klas IV- VIII Szkoły Podstawowej
im. M. Konopnickiej w Koninie, w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę 2022”, udali się pod opieką dyrektora pana Adama Jarugi i wychowawców na Podkarpacie. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W przededniu obchodów stulecia Szkoły Podstawowej w Koninie chcieliśmy odwiedzić miejsce, z którym bardzo mocno była związana patronka naszej szkoły – poetka Maria Konopnicka.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, mieszczącym się w dworku i budynku zwanym „Lamusem”, wybudowanym na fundamentach dawnego spichlerza dworskiego. Ten dworek wraz z parkiem poetka otrzymała w darze od narodu polskiego z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej w dniu 8 września 1903 r. Spędzała tutaj wiosenno-letnie miesiące, pisząc utwory literackie i prowadząc także działalność oświatową oraz patriotyczno-społeczną. Po jej śmierci( 8 października 1910 r.) w dworku zamieszkały córki poetki – Laura Pytlińska i Zofia Mickiewiczowa. W 1967 r., na podstawie ich darowizny i innych spadkobierców poetki, Ministerstwo Kultury i Sztuki utworzyło w tym miejscu Muzeum Marii Konopnickiej.
Kiedy dojechaliśmy do muzeum, obejrzeliśmy najpierw ekspozycję w „Lamusie” : pierwodruki książek M. Konopnickiej, rękopisy utworów poetki, autografy, listy, nie tylko poetki, ale też innych pisarzy XIX i XX w., m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich, Stanisława Przybyszewskiego, zdjęcia, oryginalne ilustracje do utworów
M. Konopnickiej takich twórców jak: Jan Marcin Szancer czy Bogdan Zieleniec oraz oprawiony w ramy tekst Roty. Następnie przeszliśmy do dworku z drewnianym gankiem, przenosząc się w XIX w. Oczarowała nas atmosfera tego miejsca. Spacerując po stylowych wnętrzach, z zaciekawieniem oglądaliśmy pomieszczenia, w których mieszkała autorka Roty: sień, gabinet, jadalnię, pokój kredensowy. Tam zobaczyliśmy kolekcję stylowych kałamarzy i przyborów na biurko. Ogromne wrażenie zrobiły na nas wiszące na ścianach secesyjnej jadalni piękne portrety poetki i jej córek: Laury i Zofii. Podziwialiśmy również stałą ekspozycję „Kolekcja darów jubileuszowych”, znajdującą się w trzech kolejnych pomieszczeniach ( spiżarnia, pokój ciemny, dawny gabinet). Składają się na nią unikatowe pamiątki ofiarowane M. Konopnickiej w 1902 r. z okazji 25-lecia pracy od różnych instytucji, towarzystw, osób prywatnych z Polski, Europy, USA( dyplomy, adresy hołdownicze, podziękowania, ozdobne kufry z imieniem i nazwiskiem poetki ).Naszą uwagę zwróciły przedmioty codziennego użytku należące do Konopnickiej: binokle, pióro z wygrawerowaną dedykacją na złotej stalówce, kufer- waliza marki Louis Vuitton, kałamarz, naczynia kuchenne i zastawy stołowe, krakowski strój poetki, meble, pianino.
Bogatsi o nowe informacje na temat życia patronki naszej szkoły, wyruszyliśmy w dalszą drogę- do Krosna, w którym odwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła. Tam, w podziemiach znajdujących się pod Starym Miastem, podczas hutniczego pokazu śledziliśmy z zainteresowaniem proces tworzenia, a potem zdobienia szkła. Zafascynowało nas także wykonywanie szklanych witraży, malowanie na szkle oraz precyzyjne grawerowanie na szklanych wyrobach.
Nie były to jedyne atrakcje – podczas pobytu w Żarnowcu i Krośnie towarzyszyła nam zimowa aura. Nie obyła się bez bitwy na śnieżki, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło wyjazd w podkarpackie rejony. Wycieczka okazała się bardzo udana. Uczniowie poznali nowe miejsca na mapie Polski, odpoczęli od zajęć szkolnych, poszerzyli wiedzę, słuchając wypowiedzi przewodników, i wspaniale się integrowali. Nie przeszkadzała im daleka droga czy późny powrót do domu. Podsumowując wycieczkę stwierdzili: „Przeszłość jest potrzebna, aby tworzyć teraźniejszość
i przyszłość”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content