Współcześni uczniowie mają różnorodne zainteresowania i pasje, które właściwie  rozwijane, mogą wpłynąć  na  ich przyszłość. Posiadają również  uzdolnienia, z których często nie zdają sobie sprawy i dopiero  nauczyciele pomagają w ich  odkrywaniu. Odpowiednio ukierunkowani i zachęcani przez pedagogów, zaczynają odnosić sukcesy i rozwijać się twórczo.

Obecnie, młodzi ludzie   zafascynowani są  przede wszystkim nowoczesnymi technologiami komputerowymi, ale  można znaleźć wśród nich również  miłośników sztuki, historii, tradycji. Lubią oni działania praktyczne, które dają  możliwość wykazania się kreatywnością

i pomysłowością. Młodzi artyści  poprzez swoje  prace plastyczne uzewnętrzniają różnorodne odczucia: radość, zachwyt, marzenia, bunt, smutek.  Utrwalają  wspomnienia i zatrzymują ulotne chwile, a także przywracają pamięć o tym, co minęło, zwracając tym samym uwagę na wartości i tradycje, o których nie wolno zapomnieć, bo to one odróżniają nas od innych narodów. 

   Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie  bardzo chętnie biorą udział w konkursach plastycznych dotyczących tradycji i świątecznych obrzędów. Dzięki temu mają okazję przypomnieć sobie, swoim rodzinom i znajomym, zwyczaje i zabawy związane z okresem świąt i zmieniających się pór roku. Taką też możliwość dał im  

XXVI Regionalny Konkurs  „Palma, pisanka, marzanna”, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej. Wzięli w nim udział uczniowie od kl. „0” do kl. VII, poszerzając swoją wiedzę na temat  zwyczajów związanych z okresem wielkanocnym i wiosennym. Zadaniem uczestników było wykonanie prac inspirowanych tradycjami rodzinnymi i regionalnymi, z zastosowaniem tradycyjnych technik i materiałów, m.in. w palmach miały  znaleźć się  gałązki wierzbowe z baziami i rośliny zimozielone. Jury konkursowe doceniło oryginalność  i staranność prac wykonanych  przez uczniów naszej szkoły, przyznając liczne nagrody i wyróżnienia:

                                     Przedszkole

                                     MARZANNA

Miejsce 1:  Kacper Nawojski , Smaga Sabina- kl.0

                               Szkoła Podstawowa

                                  klasy   IV – VI

                                  MARZANNA

  WYRÓŻNIENIA:

– Martyna Kotowska – kl. IV

– Julia Urbaniec  –    kl. IV

                                     PALMA

WYRÓŻNIENIE: Agnieszka Kluźniak – kl. V

                                 klasy  VII  –  VIII

                                     MARZANNA

Miejsce 1   – Klaudia   Urbaniec – kl. VII

Miejsce 1   – Dominik   Trzciński – kl. VII

Miejsce 1  –  Oliwier   Kolmas   –  kl. VII

  Udział uczniów w konkursach przypominających dawne polskie tradycje i obrzędy   dowodzi, iż  młode pokolenie Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że przyszłości nie można budować, zapominając o  przeszłości. Należy ją szanować i cenić.  Jak powiedział André Malraux: Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość.

     Gratulujemy nagrodzonym uczniom i życzymy kolejnych sukcesów, nie tylko  artystycznych.

mgr Alicja Piwowarczyk


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content