Wojewódzki Konkurs Literacki Zainspirowani Twórczością Marii Konopnickiej...
Szkoła Podstawowa w Koninie to szkoła z bogatą historią. Od 2007 roku nosi zaszczytne imię Marii Konopnickiej, pozytywistycznej autorki, która ukochała polską wieś i ludzi tam mieszkających. Jednak współczesne pokolenie Polaków nie zna jej wierszy, nowel, poematów. Dlatego, dla upamiętnienia patronki szkoły i przypomnienia jej twórczych dokonań nie tylko uczniom konińskiej szkoły, w styczniu 2021r., dyrektor szkoły – dr Adama Jaruga oraz polonistki: mgr Alicja Piwowarczyk i mgr Agnieszka Górniewicz zorganizowali Wojewódzki Konkurs Literacki Zainspirowani Twórczością Marii Konopnickiej...
Konkurs, skierowany do uczniów szkół podstawowych, miał również na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z wartościami i postawami życiowymi ukazanymi w utworach Marii Konopnickiej, rozwijanie wrażliwości literackiej, wyobraźni oraz aktywności twórczej uczniów. Stał się także okazją do zaprezentowania przez dzieci i młodzież swoich uzdolnień i zainteresowań.
Cieszy fakt, że w dobie komputeryzacji i informatyzacji, znaleźli się uczniowie, którzy chcieli uczestniczyć w literackich zmaganiach. Do Szkoły Podstawowej w Koninie napłynęły prace z 19 szkół województwa śląskiego : Katowic, Tarnowskich Gór, Bytomia, Skoczowa, Ustronia, Lędzin, Tych, Truskolasów, Starego Cykarzewa, Poczesnej, Kamienicy Polskiej, Biskupic, Słowika oraz Rędzin( ZSP nr 2),Konina.
Literacki turniej odbywał się w 3 kategoriach wiekowych:
I grupa – klasy I-III
II grupa – klasy IV-VI
III grupa – klasy VII-VIII.
Zadaniem uczniów było napisanie pracy na temat, właściwy dla grupy wiekowej:
I grupa:
* „Stefku, jeżeli chcesz, żeby Cię inni lubili…”- w oparciu o wiersz pt. „Stefek Burczymucha”
napisz opowiadanie, w którym inni, wymyśleni bohaterowie nauczą Stefka, jak postępować, aby
być lubianym .
II grupa :
* Każda rodzina jest wyjątkowa… – w dowolnej formie rozwiń myśl, w oparciu o własne doświadczenia i wybrane przez siebie utwory M. Konopnickiej, np.: Dym, Nasza szkapa.
III grupa :
*Szanowna Pani Mario! Dzięki Pani zrozumiałam/ zrozumiałem, że…. – rozwiń myśl w dowolnej formie, wykorzystując znajomość utworów M. Konopnickiej i własne przemyślenia.
Jury przyznało: 3 pierwsze miejsca , 6-drugich i 6 – trzecich miejsc.
34 przysłane teksty wyróżniały się rozmaitością zastosowanych form (opowiadanie z dialogiem, rozprawka, list, kartka z pamiętnika, felieton, reportaż, przemówienie wplecione w opowiadanie z dialogiem, wywiad), wysokim poziomem merytorycznym i językowym oraz ciekawymi przemyśleniami na temat rodziny, patriotyzmu, ojczystej przyrody, dzieciństwa, kultury osobistej, przyjaźni, empatii, bezpieczeństwa, tolerancji, rodzinnego szczęścia, dobra i zła. Organizatorzy doceniają to, że uczniowie szkół podstawowych chcą i potrafią pisać piękne prace literackie, co jest zasługą ich samych, a także nauczycieli zachęcających do udziału w konkursowych zmaganiach i wspierających przy tworzeniu tekstów literackich oraz rozwijaniu literackich pasji.
Bez względu na uzyskany wynik udział każdego dziecka jest sukcesem, gdyż rozwija jego zdolności, umiejętności i charakter. Dlatego tak ważna jest rola nauczyciela, który wspiera wychowanka w realizacji marzeń, pasji, mobilizuje do uczestnictwa w różnych formach twórczości, a tym samym wpływa na osobowość ucznia i jego przyszłe wybory życiowe.
Cel konkursu, zorganizowanego w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie, został osiągnięty, czego dowodem jest uczestniczenie w literackim turnieju licznej grupy dzieci i młodzieży z województwa śląskiego.
Dowodem uznania dla szkoły, za pracę włożoną w zorganizowanie i przeprowadzenie Wojewódzkiego Konkursu Literackiego Zainspirowani Twórczością Marii Konopnickiej, jest umieszczenie go przez Śląskiego Kuratora Oświaty w wykazie konkursów w roku szkolnym 2020/2021, uwzględnianych przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Życie ma sens tylko wtedy, gdy robimy to, co kochamy.
Melissa Darwood
Tekst: mgr Alicja Piwowarczyk