„W hołdzie pomordowanym”              

Pamięć o bohaterach narodowych nie ginie nigdy, ale szczególną pamięcią należy otaczać tych „cichych bohaterów”, o których nie pamięta „wielka historia”, lecz wspomnienie o nich zachowuje lokalna społeczność. Przecież historia Małej Ojczyzny jest równie ważna jak historia Polski. Wiedzą o tym mieszkańcy Gminy Rędziny, dla których 11 września jest szczególną datą. Tego właśnie dnia 1942 r., przy rudnickich torach, hitlerowcy dokonali straszliwego mordu na 20 osobach, których część zamieszkiwała okoliczne wioski. Pamięć o tragedii, której niemymi świadkami były stare sosny rosnące w miejscu cierpienia 20 powieszonych, była przekazywana przez uczestników tamtych wydarzeń, młodszemu pokoleniu. W 1962 r., dla upamiętnienia wojennych wydarzeń, mieszkańcy Rudnik ufundowali pomnik w pobliżu miejsca straceń. W 75 rocznicę wydarzeń –w 2017 r. , na miejscu starego pomnika pojawił się nowy, kształtem przypominający czworoboczną kolumnę, na której wypisano znacznie więcej – 14 nazwisk straconych mężczyzn.
Dla zachowania pamięci o tych ludziach, corocznie: władze samorządowe, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszej Gminy, dzieci, młodzież, poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele innych instytucji oraz okoliczni mieszkańcy, oddają hołd tym, którzy zginęli w czasach okupacji hitlerowskiej, dlatego że byli Polakami.
W tym roku z powodu pandemii COVID-19 uroczystości miały nieco skromniejszy charakter. W obchodach 78 rocznicy bestialskiego mordu Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Koninie reprezentował Dyrektor Adam Jaruga wraz z pocztem sztandarowym. Najpierw przedstawiciele konińskiej placówki udali się pod pomnik, gdzie wszystkich obecnych powitał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach- Pan Dawid Krzętowski, a następnie uczestniczyli w modlitwie w intencji ofiar, odmówionej przez Proboszcza ks. Zdzisława Simińskiego.
Zakończeniem uroczystości przy pomniku było złożenie kwiatów przez Wójta Gminy Rędziny –Pana Pawła Militowskiego, sołtysa Rudnik -Pana Andrzeja Wolskiego- Rzewuskiego, przewodniczącego rady sołeckiej- Pana Adama Wolskiego, a także dyrektorów szkół z terenu Gminy Rędziny. Dalszą część obchodów stanowiła msza w intencji pomordowanych, na którą obecni udali się do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Rudnikach.

„Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary. Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają. Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe, Wszystko splata się w jedną NARODOWĄ PAMIĘĆ ”. ( Józefa Radzymińska „Jest jeden czas miłości” )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content