„Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia .” ( Cyceron)
Z Przekonali się o tym uczniowie kl. VII i VIII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie, którzy w dniu 11 października 2019r. znaleźli się w miejscu historii okrutnej, miejscu kaźni ofiar faszyzmu w okresie II wojny światowej. Oprowadzani przez przewodnika po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady – Auschwitz- Birkenau, z uwagą słuchali opowieści o tragicznych losach ludzi, którzy znaleźli się w tym miejscu wbrew swojej woli. W milczeniu
i zadumie oglądali eksponaty, wystawy, zdjęcia zamordowanych dzieci i dorosłych różnych narodowości, baraki więzienne, karcery, piece krematoryjne, szubienice, przedmioty należące do ofiar, zgromadzone w ogromnych gablotach. Zapalenie znicza przy „Ścianie Śmierci” było wyrazem ich hołdu dla pomordowanych w obozie zagłady. Z niedowierzeniem spoglądali na miejsce, w którym cierpiały miliony istnień ludzkich i wciąż zastanawiali się nad bezsensem wojen i zła, które ze sobą one niosą.
Pobyt w miejscu, które zostało ustanowione „Pomnikiem Wiecznej Czci i Chwały Czterech Milionów Bojowników i Ofiar z Polski i Wielu innych Krajów Europy, którzy w latach 1940-1945 ponieśli bohaterską śmierć w największym hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau,”, stanowił niecodzienną lekcję historii. Młodzi ludzie zrozumieli, jaką wartość ma życie w wolnym kraju i uświadomili sobie obowiązek, jaki spoczywa na młodym pokoleniu Polaków- tworząc nowy świat, zachować pamięć o tych, którzy „ (…) po to zginęli, abyśmy my mogli żyć” ( L. Pasternak)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content